Neden Kerpiç Ev PDF Yazdır E-posta

Tarihin ve doğanın iç içe girdiği Fethiye'mizin şirin yerleşim yerlerinden yanıklar köyünde sağlıklı huzurlu bir tatil için sizleri bekliyoruz.

Tarihimizin tozlu rafları arasında kalmaya yüz tutmuş bir mimari yapı Kerpiçten Bağdadi evleri yapısına uygun toprak ve ağacın mükemmel uyumunu gözler önüne seren modern ile tarihin iç içe yaşanabileceği Fethiye ve çevresinde ilk defa uygulamaya konulmuş bir proje olan kerpicevleri kışın sıcak, yazın soğuk tutması, duvarların hava almasıyla oluşan doğal sirkülasyonuyla tam bir şifahane sayılabilir. İnsanoğlu yaradılışından bu yana toprağın türlü zenginliklerinden yararlanmış ve yararlanmaya devam etmektedir. Toprağın insanoğlunun sağlığına olan yararı tartışılmaz işte tamda bu alanda topraktan yapılma kerpiç evlerde konaklama olanağını sizlerle paylaşıyoruz.

Bağdadi Bir ahşap karkas yapı türüne verilen addır. Taşıyıcı ahşap kolon ve kirişlerin oluşturduğu çerçeve sistem arasına saman karıştırılarak oluşturulan çamur harç ile önceden çakılan ahşap çıtaların arasına doldurulması şeklinde kaplanarak yapılan duvarlardan oluşur. Bu yapının en dikkat çekici özelliklerinden biriside ortamdaki nemi ve dolayısıyla sıcaklığı dengelemesidir.

 

Kerpiçin Özellikleri 3


-Kerpiç, ortamın nemini dengeler Çoksa alır, azsa verir, nemi insan için en uygun düzeye getirir. Rahat soluk alınır böyle bir odada, rahat uyunur
-Nem belli yüzdeyi aşmadığı için, börtü böcek yaşamaz bu ortamda.
-Kerpiç, havanın kirliliğini alır. Örneğin, sigara içiliyorsa nikotini çeker. Havayı temizler.
-Kerpicin elde edilmesi için en az enerji tüketilir.
-Kerpicin radyoaktivitesi yoktur.
-Kerpiç doğayı kirletmez, onun kan dolaşımı içindedir.
-Kerpiç, yapı yerinde üretildiği için taşınım gideri yoktur.
-Kerpiç ahşabı korur.
Önceleri kerpiç evlerde oturup da sonradan yenilik, kolaylık adına tuğla evlere geçmiş olanlar durumlarından yakınıyorlardı: “Her yanımız ağrıyor, sızlıyor, bu evlere geçeli!”
Kerpiç aynı zamanda rutubetlenmeyi önlediğinden bununla yapılan evler daha sıhhi olur, oturanlarda romatizma pek görülmez.

Odalarımızı görmek için tıklayın.

Rezervasyon için tıklayın.